BOKENS AFTON - LIVE - tisdag 12 maj 2020

16.05.2020 18:22

Vi var 23 deltagare vid den digitala träffen via Zoom, inklusive Lennart Bergström som hälsade alla välkomna och särskilt kvällens författare, Stina Jackson. Hon har nyligen kommit med sin 2:a bok Ödesmark och visade upp sitt ex, som hon fått samma dag till sig i Denver, Colorado.

   bokomslag Ödesmark        Stina Jackson mottar priset för Årets bok år 2019.

 Ödesmark         av     Stina Jackson

Lennart ställde sina väl förberedda frågor och Stina berättade att hon länge velat bli författare. Redan som barn drömde hon om det, men hennes yrkesval gick några omvägar, bl.a. via juridikstudier. Dessa avbröt hon dock och bestämde sig för att nu var det dags att skriva!

 

Samtalet gick vidare kring genren, glesbygds noir = att skriva "mörkt, nära och varsamt om den lilla människan i ytterkant = lite krim. Man ska känna igen atmosfären, menar författaren och den sociala avfolkningen, arbetslösheten och platsen är viktig att skildra. Val av platser i Norrbotten grundar sig i Stinas hemlängtan – hon har bott i USA i 14 år, men kan ff förnimma hembygdens dofter, minnen och miljöer.

Precis som i den första boken Silvervägenvars karaktärer beskrivs mycket tydliga som något "udda" människor, är även Ödesmarks karaktärer tydliga och något eljest! "Jag vill komma djupare i människornas vardag och söka förstå vad som påverkar deras val, även de på fel sida av lagen"- "jag vill skriva litterärt i spänningsgenren", säger Stina.

På frågor från deltagarna svarar Stina Jacksom:

- om hon haft användning av juridikstudierna i sitt författarskap: "Ja, jag skriver spänningsromaner och ja, visst tangerar detta".

- hur kom du på karaktärerna: "De kommer till mig och ger utrymme till egen fundering".

- har du inspirerats av andra författare: "Ja, absolut t.ex. nyligen avlidne PO Engqvist, Åsa Larsson, Liza Marklund mfl.

- du beskriver lukter och miljöer väldigt skickligt och påtagligt! "Ja, jag vill att platsen jag beskriver ska få ta plats, såsom karaktärerna. Romanen 1793 av Niklas Natt och Dag blev en inspirationskälla i att skildra dofter/lukter och miljöer.

Stina hänvisar till en intervju med henne och Niklas i tidningen Vi läser!

Vi fick ett lästips av Anders Jansson The Gap/Tidsklyftan av  Jeanette Winterson  på Shakespeare and Company och jag vill också hänvisa till noteringarna i min blogg om samma bok Boksamtal 1/2019

Lennart avslutar kvällens samtal med att påminna om Bokens Afton Live tors 14 maj kl 10:30 med Karin Wahlberg!

//Under samtalet om att beskriva lukter/stanker blev jag påmind om Ernst Brunners Fukta din aska: om Bellmans liv!  

/Eveline

 

ÖDESMARK av Stina Jackson

plinko_lboa

Datum: 19.08.2026 | Av: plinko_xioa

plinko promo <a href=plinko66442.shop>plinko66442.shop</a>

chicken-road_tzPi

Datum: 19.08.2026 | Av: chicken-road_alPi

gioco mines chicken road <a href=www.chicken-road32768.shop>www.chicken-road32768.shop</a>

mostbet_nqPr

Datum: 19.08.2026 | Av: mostbet_whPr

mostbet aviator siqnal <a href=mostbet13325.shop>mostbet13325.shop</a>

chicken-road_mdkn

Datum: 18.08.2026 | Av: chicken-road_hkkn

chicken road requisitos android <a href=www.chicken-road12219.shop>www.chicken-road12219.shop</a>

chicken-road_cnOr

Datum: 18.08.2026 | Av: chicken-road_eyOr

chicken road retirar a mastercard <a href=chicken-road03434.shop>chicken-road03434.shop</a>

chicken-road_zhPr

Datum: 17.08.2026 | Av: chicken-road_mnPr

chicken road retirar con skrill <a href=www.chicken-road58428.shop>www.chicken-road58428.shop</a>

chicken-road_pbol

Datum: 17.08.2026 | Av: chicken-road_xhol

chicken road depositar con mastercard <a href=chicken-road94576.shop>chicken-road94576.shop</a>

pinco_tsEa

Datum: 16.08.2026 | Av: pinco_rjEa

pinco mobil tətbiq təhlükəsizmi <a href=pinco01594.shop>pinco01594.shop</a>

mostbet_wzMl

Datum: 16.08.2026 | Av: mostbet_viMl

mostbet chargeback <a href=www.mostbet73048.shop>www.mostbet73048.shop</a>

mostbet_noot

Datum: 13.08.2026 | Av: mostbet_hbot

mostbet bónusz aktiválás <a href=mostbet66792.shop>mostbet66792.shop</a>

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Ny kommentar