Blogg
KLAMPENBORGSDAGEN 17 augusti 2025 - BOKTEMA NATURMILJÖER
20.08.2025 12:33Dagen för mitt bokprat på Klampenborgs Naturreservat kom med sol och värme. Härlig busstur till Kvissleby, där jag hämtades upp med bil av arrangören. Så trevligt det var att göra ett bokprat i en fantastisk naturmiljö. En läsfrämjare i Sundsvall får så här trevliga uppdrag - jag har fått flera under 2024-2025. Att läsa och prata böcker, är en passion för mig. Och så länge jag tycker det är roligare att säga JA än NEJ, så fortsätter jag. Jag tänke först att jag ine läst så mycket med fokus på natur, men när jag började välja titlar märkte jag att de flesta har inslag av naturmiljöer. Så det blev mitt tema denna dag. Följande åtta titlar valde jag och de kommer jag att beskriva allt eftersom: Skogen:I folktro, sägner och sagor av Tora Wall, Arvejord av Maria Turtschaninoff, Naturens hemliga historia av Saskia Gwinn, Din vilja sitter i skogen av Mattias Timander, Äventyrsveckan av Sofia Nordin, Absint;historien om en blåmes av Niklas Rådström, Drömmen om ett träd av Maja Lunde, Sommarboken av Tove Jansson.
På Klampenborgs hemsida läste jag att ön ursprungligen kallats Dårholmen, från något dialektalt ord eller möjligen från ordet "Bedåra", för att den var så vacker. Berggrunden - skogen - Fågellivet är tre huvudområden på Klampenborg.
1) Skogen; I folktro, sägner och sagor (2024) av Tora Wall, folklorist, författare. Boken belyser skogen i svensk folktro, om seder och bruk, mystik och realism. Människans förhållande till traditionella muntliga berättelser från många delar i vårt land, t.ex. från Njurunda (s71) och Stöde (s87). Boken är rikt illustrerad, indelad i åtta kapitel, kopplade till varandra, men kan läsas fristående.
Fokus ligger på det gamla bondesamhället, med folktro om mytiskt och magiskt: världsrädet Yggdrasil, läkande träd och växter, väsen som både hotar och hjälper. I sagor finns Robin Hood, Hans och Greta mfl. I fantasy: Sagan om Ringen, Ronja Röverdotter mm.
Tora Wall avslutar sin bok med orden: Skogen förknippas med hopp och tröst. Det är fint - en fantstisk bok öerhuvudtaget!
2) Arvejord (2022) av Maria Turtschaninoff. Boken har sin början i 1600-talet med soldaten Mats Mattsson Rask. Han har efter avtjänad krigstjänst fått ett torp av kronan. Läsaren får följa hans dagliga slit på gården Nevabacka och de många efterföljande familjernas och öden under 400 år framåt. Med nödår, rysshärjnngar, jordbruksskiften, vetenskapliga upptäckter, kyrkoreformer och industrialisering. Genom hela berättelsen löper en röd tråd med människans ansvar över den jord hon brukar. Men människorna är inte de egentliga huvudkaraktärerna, även om de är någ så intgressanta. Det är platsen, landskapet, gården, mossen och skogen.
3) Naturens hemliga historia av Saskia Gwin
..forts följer..
HÄXAN av Jan Mårtensson
11.08.2025 13:53
DEN HEMLIGA TRÄDGÅRDEN av Frances Hodgson Burnett
29.07.2025 13:28Inför mit bokprat på Klampenborg 17 augusti 2025 läste jag denna fina klassiker.
![]()
Den hemliga trädgården av Frances Hodgson Burnett
Nioåriga Maqry Lennox lever ett bortskämt medn glädjelöst liv med sina föräldrar i Indin. Men när föräldrarna dör i en koleraepidemi hamnar hon i Engladn. hos sin gåtfulla morbor Mr Cragen. Han bor i ett stort och ödsligt gammalt hus på landet där ingen någonsin kommer och hälsar på. Hon får inte röra sig fritt i husetmnen med hjälp av de nya vännerna Martha husjungfrun och Dockon, som har märklig hand med djur börjar hon lära sighurman klara sig utan uppassning, exempelvis hur man klr på sig själv eller hoppar hopprep. När dickon berättar om en hemlig trädgård som har stått låst sedan Mrs Craven dog väcks hennes nyfikenhet. Hon förstår att världen rymmer så mycket mer än vad hennes skyddade tillvaro har låtit ana.
Språket - något ålderdomligt men boken är ju skriven 1911 med ett antal moderniserade utgåvor.
Filmatiserats med Julie Walters som Mrs Medlock och Colin Firth som Mr Craven, med handlingen framflyttad till 1947.
recensioner
DEN FÖRSTA BOKEN av Karolina Ramqvist
24.06.2025 12:24"JAMAICA, våren 2002. Över en enda förmiddag får vi följa det unga parets historia, från den trevande början till det ofrånkomliga slutet". Så står det på bokens baksida och en intressant berättelse börjar. En vindlande kärleksroman med öns brutala förflutna, makt och underordning.
Ett kvinnoporträtt som träffar djupt - om minnen som flyter, likt tidvatten, fram och tillbaka över åren. Karolina Ramqvist fick Sveriges Radioromanpris
Den första boken av Karolina Ramqvist
Bokens jag och hennes jamaicanska kille ligger i sängen en förmiddag, samma dag som hon ska återvända hem. De ska nu skiljas åt för att troligen aldrig ses igen. Författaren skriver fram berättelsen med varsam hand och något irrande tidsperspektiv. Hon låter händelser komma och gå lite som det faller henne in. Hur deras historia en gång började, utvecklades under de gånger som jaget besöke ön och när hon inte var där. Berättelsen förs framåt i sakta mak, ungefär som han lärde henne i början - att hon måste gå långsamt och göra allting långsamt för att inte tröttas ut i hettan.
LIGAN av Fatima Bremmer
21.06.2025 23:14Läser just nu om "Klarakvarterens blodsystrar eller "En märklig explosion av kvinnlig intelligens".
Inlägg kommer ....
DÖDEN TAR SEMESTER av Carina Burman
16.06.2025 18:30Hösten 2024 föreläste Carina Burman om sin bok Bellman.Biografin på Kulturmagasinet, Sundsvall. Hon avslutade med att berätta om den bok hon just skrev på, deckaren Döden tar semester, som jag omedelbart blev nyfiken på,mycket tack vare det färgglada och igenkänningsbara omslaget (typiskt 1950-tal). Ina Hurtig på Vängåvans Bokhandel och jag har båda Carina Burman som favoritförfattare. Vi beslöt att parallelläsa boken, träffas, jämföra våra synpunkter och göra en gemensam recension till Bokhandlarns VeckoMagazin, måndag 16.06.25. Så kul!
Dettta är en 1950-tals deckare i Maria Langs och Agatha Christies stil. Underbart för nostalgiker, som oss!
Nedanstående recension är dock helt och hållet min egen.
![]()
Döden tar semester av Carina Burman
Handling: Året är 1956, före charterflyg, med västra Europa öppet för turistbussar. Florence "Florrie" Granat, en bildad, språkrik och klipsk hjältinna, arbetar som deckarrecensent på en tidningsredaktion. Hon är överarbetad och behöver vila. Hennes chef beordrar vila söderut och har bokat Florry på en bussresa till Rom. Vilken fantastisk framsynt chef, med tanke på tiden! Florrie är inte så begeistrad, men hon får en trevlig medresenär i stolen bredvid, adjunkt Georg Brandt. Då hon också läst på universitet, för dom snart intressanta samtal om de klassiska städer de far igenom. Sin vana trogen, betraktar Florrie övriga medresenärer och gör sig en uppfattning om deras personligheter. Det kan även läsaren lätt göra, då författaren har lagt in en lista med namn, ålder, yrken och egenheter, samt hur de hör ihop. Äkta makar, singelmän, far och dotter samt kvartetten ”flickorna från Småland”, i tidstypiska färgglada kläder och accessoarer. Medresenärernas beskrivs också med den tidens uttryck som sydländsk, smalmidjad, vacker docka, högbarmad, envis haka, samt även mindre smickrande egenskaper.
Medan bussen rullar vidare mot Den eviga staden, överhör Florrie märkliga samtal bland medpassagerarna. Underliga saker börjar hända och den beskäftiga resevärdinnan beter sig något egendomligt. När ett mystiskt dödsfall inträffar, börjar bussresenärerna att se på varandra med nya, vaksamma och misstänksamma ögon. För Florrie innebär detta ingen semester precis, utan hon får mycket att ta tag i!
Detta är både en trevlig läs- och reseupplevelse. Författaren skapar autentiska bilder av både tidsandan och de krigshärjade länderna. Guidad genom litteraturen och via Google ’reste jag med’ och ’besökte' alla städer längs resrutten, framför allt Roms många antika sevärdheter dess skulpturer och konstverk, t.ex. s205) Roms sju kullar; Fontana di Trevi; Spanska trappan, s172) Roms nyckelhål (Jag har kikat igenom nyckelhålet i den stora porten på Aventinen och sett Peterskyrkans kupol).
Språket är lättsamt med trevlig berättarteknik, tidstypiskt med gamla ’slanguttryck’ t.ex. tagg; najlon; plasticstol; kardan och ord som ohemult och oomkullrunkeligt roade mig.
Omslagsbild: speglar innehållet med bussen i bakgrunden, den rökande deckarrecensenten, Collosseum och den tjusiga ’flickkvartetten’.
Titeln väcker frågan: Tar döden någonsin semester?
Humor: s44) hennes ögon klippte som om hon försökte skicka honom morsemeddelande och SOS var det då inte; s146) Spegeln var stor som ett tefat och enbart avsedd för att män i celibat skulle krafsa stubben av hakan; s161) Hon var sävligare än min kusin Harry en måndagsmorgon. s196) Allt ska klockarfar beställa! s216) Endast den kvinna som inte är bunden vid en man är riktigt fri.
Rekommenderas varmt! En lättläst mysig pusseldeckare med ett underhållande mysterium i ett charmigt 1950-tals språkbruk med Carina Burmans karaktäristiska och fängslande touch.
Jag minns: titulaturens tid; klädmodet anno 1956 – klänningar som vi själva sydde, med båtringning, holkärm och ’getingmidja’, i enfärgade pastellfärger eller mönstrat i prickigt och blommig. Med vida underkjolar i tyll eller skumplast, allt för att få en rejäl vidd i kjolen; Rökningen, alla rökte överallt och drack kopiöst med kaffe;
Kuriosa: 1) Ett par bilder från min egen ’titt i nyckelhålet’ 23 maj 2013. Även om det var suddigt så syns kupolen långt bort i fjärran. Inte möjligt att urskilja med mobilkameran, men ett trevligt minne.

Kuriosa 2) En selfie med författaren Carina Burman den 5 nov 2024 på Kulturmagasinet, Sundsvall. Boken Döden tar semester finns på storbildskärmen i bakgrunden.

//Eveline
MITT FÖRSTA ÅR SOM SUNDSVALLS LÄSFRÄMJARE
06.06.2025 22:35Mitt första år som SUNDSVALLS LÄSFRÄMJARE!
”Tiden går fort när vi har roligt”! Ett talesätt jag verkligen instämmer i. För just roligt är det att vara läsfrämjare och få inspirera och sprida läslust i olika sammanhang.
Själv har jag under året inspirerats av författare på föreläsningar och i samtal vid olika evenemang med litteratur i fokus. Förutom flera bokcirklar, har jag fått föreläsa om litteratur, högläsa på litteraturfestival, deltagit i ReadHour digitalt, boktipsat på Sundsvalls stadsbibliotek, rea-boktipsat och låna-läs-tipsat på Akademibokhandeln Vängåvan samt deltagit i studiecirkel om litteratur digitalt och i Frida Stéenhoff-sällskapet. Även mina litteraturälskande vänner ger mig intressanta boktips.
Det har blivit många böcker lästa under detta speciella år, 35-40 om jag räknar med några barn- och ungdomsböcker. Många har jag skrivit om här i bloggen.
Så ja, mitt liv är litteratur - den berikar, inspirerar, vidgar mina egna tankar och föreställningar, ger kunskap, oroar och roar.
Under sommaren ska jag bara ’njutningsläsa’ och förbereda ytterligare ett år som Sundsvalls Läsfrämjare!
Avslutar med att citera Astrid Lindgren: Har vi en gång vant oss vid att hämta vår fröjd och tröst i böckerna, så kan vi inte undvara dem.
//Eveline
Foto: Andreas Ignell
BOMBER ÖVER STOCKHOLM av Christina Wahldén
03.06.2025 20:15Sundsvalls stadsbibliotek tipsade denna ungdomsbok (9-12 år) på sin hemsida. Bomber över Stockholm?, var det en påhittad titel eller var detta en historisk verklig händelse, som jag inte hade en aning om. Att jag föddes samma år 1944, i ett annat land, förklarar en del, men ändå. Vilken händelse det måste ha varit, tisdagen den 22 februari 1944, alldeles i slutskedet av andra världskriget, i det neutrala Sverige?
![]()
Bomber över Stockholm av Christina Wahldén
Baksidestext: Stockholm år 1994. Sickan och hennes storebror Kurt driver en egen agentbyrå. Deras uppdrag är att avslöja hemligheter som vuxna försker dölja. De spanar på misstänkta personer och antecknar allt som verkar skumt. När en kraftig smäll plötsligt skakar staden kastas syskonen in i ett mysterium. Vad är det egentligen som har hänt? Och vad är det för märklig metallbit som Sickan hittar?
Det är en spännande och lättläst bok, med ett personregister i början, vilket gör det lätt att hålla isär karaktärerna. Lagom långa kapitel och tydliga rubriker. I slutet av boken finns också en ordlista, som förklarar många av de tidstypiska orden t.ex. allierade, barnkrubba, Blitzen, gengas, krigsbarn, neutral mm.
Såg filmen 1939 för ett tag sedan och där var bombningen över Stockholm också med, vilket jag inte alls minns från första gången jag såg filmen!
//Eveline
EN SERIE KLASSIKER - 30 TITLAR
24.05.2025 17:36"Samla världens bästa författare" var ett upprop i Expressen 2007-2008, som i samverkan med Albert Bonniers Förlag gav ut 30 klassiska titlar för 59 kr st vid köp av tidningen varje tisdag t.o.m. 23 mars 2008. Det blev en fin samling, som vi läste, min man och jag, allteftersom.
Hemsöborna av August Strindberg; Gösta Berlings saga av Selma Lagerlöf; Möss och människor av John Steinbeck; Doktor Glas av Hjalmar Söderberg; Mrs Dalloway av Virginia Woolf; Nässlorna blomma av Harry Martinson; Stolthet och fördom av Jane Austen; Kallocain av Karin Boye; Flugornas herre av William Golding; Dvärgen av är Lagerkvist; Döden i Venedig av Thomas Mann; Markurells i Wadköing av Hjalmar Bergman; Främlingen av Albert Camus; Älskaren av Marguerie Duras; Den gamle och havet av Ernest Hemingway; Stäppvargen av Herman Hesse; Mörkrets hjärta av Joseph Conrad; Det går an av Carl Jonas Love Almqvist; Mosippan av Elsie Johansson; Dorian Grays Porträtt av Oscar Wilde; Bonjour tristesse av Françoise Sagan; Spelaren av Fjodor Dostojevskij; Måna är död av Ivar Lo-Johansson; Förvandlingen av Franz Kafka; Den allvarsamma leken av Hjalmar Söderberg; Dödssynden (Att döda en härmtrast) av Harper Lee; Spionen som kom in från kylan av John le Carré; Kejsarn av Portugalllien av Selma Lagerlöf; En förlorad värld av Evelyn Waugh; Lady Chatterleys älskare av D.H.Lawrence.
Titlarna markerade med rött har jag läst, endera på egen hand eller i någon av bokcirklarna - länkar till www.evelines-lasecirkel.com
De flesta titlar har jag läst men inte skrivit om - länkar till bkhandel.
Under våren har jag kompletterat med några titlar, som jag saknade. Detta är jag så glad över, då samlingens bokryggar visar några av författarnas ansikten.
.jpg)
//Eveline
PROMENADER I NATTEN av Lina Wolff
24.05.2025 12:19"Jag uppmanar dig att vandra i fyrtio nätter. Fyrtio promenader, fyrtio nätter av ofiltrerat inre gods, fyrtio drömmar. Vissa romenader kommer att vara omvälvande, andra kommer du knappt att märka. Vissa promenader kommer att gnissla och klämma i bröstet på dig, andra kommer bara att orsaka ett litet skratt eller ett subtilt obehag. Ty så måste både skriandet och drömmandet vara."
Så läser jag på bokens baksida och blir nyfiken på innehållet. Själv drömmer jag yttert sällan och tänker, det blir intressant att läsa om drömmar skrivna av Lina Wolff. Men jag kommer dessvärre inte in i känslan av vad hon vill förmedla.
I nuläget lägger jag den åt sidan och kanske tar upp den när jag har mer "närvaro" i mitt läsande. Är ganska splittrad nu och tänker att denna bok behöver mer "läsarnärvaro" än vad jag idag kan uppbåda.
//Eveline